Партизанська іскра

 


 

***

На території Первомайського району у с. Кримка з кінця 1941 р. по лютий 1943 р. діяла молодіжна підпільна організація «Партизанська іскра», яку часто порівнюють з аналогічно відомою «Молодою гвардією», що діяла на Донбасі.

Керівниками «Партизанської іскри» були директор місцевої школи, викладач історії В.С. Моргуненко, учні П. К. Гречаний, Д. Г. Дяченко, Д. Н. Попик та інші. Вони приймали по радіо зведення Радінформбюро, поширювали антигітлерівські листівки, здійснювали диверсії на залізниці, та лініях зв'язку. Підпільники проводили агітацію серед населення сел Первомайського району. У сараї на подвір’ї одного з керівників організації Парфентія Гречаного підпільники ховали зібрану та викрадену в окупантів зброю. У грудні 1942 року підпільники пустили під укіс німецький ешелон з солдатами і боєприпасами. Незабаром організували втечу 200 військовополонених з табору в Новоандріївці.



Взимку 1943 року після невдалого нападу на румунський жандармський відділок, начальником якого був Анушку, членів організації було викрито та заарештовано. У тюрмі вони піддавались катуванню та тортурам. Не дивлячись на це, на стіні жандармської в’язниці хтось із юних підпільників залишив останній напис: «Да здравствует Родина!».

28 лютого 1943 року після допитів та катувань основну частину учасників молодіжної організації «Партизанська іскра» було розстріляно на околиці рідного села над берегом р. Кодима. Зв'язані однією мотузкою підпільники падали один на одного. Тих, що подавали ознаки життя, жандарми добивали прикладами. Кілька днів трупи лежали на полі, а потім були поховані на скотомогильнику. Лише в 1944 році, після визволення Кримки Червоною Армією, частини тіл загиблих були перенесені і поховані в селі. Більшість тіл були спотворені

Парфентій Гречаний, якому вдалося втекти, через деякий час все ж таки був вистежений румунами, оточений, але не здався, застрелившись на очах окупантів.

Лише четверо юнаків з «Партизанської іскри» залишилися у живих, серед яких, зокрема, Іван Герасименко, що відповідав за проведення пропагандистської роботи в організації.

У 1957 році про героїчну діяльність учасників «Партизанської іскри» відомий кінорежисер Олександр Довженко зняв однойменний фільм.

Підпільники В.С. Моргуненко, Д. Дяченко та П. Гречаний посмертно були нагороджені званням Героя Радянського союзу.

 

Питання до станції