Героям слава

 

***

Підпільна боротьба з німецько-фашистськими загарбниками розпочалася у Миколаєві раніше, ніж відбулась його окупація. Ще у липні 1941 року до міста прибув професійний розвідник капітан держбезпеки Віктор Олександрович Лягін, який до приходу окупантів встиг створити підпільну організацію «Миколаївський центр». Проживаючи у родині Дукартів під прізвищем Корнєв, він працював інженером на суднобудівному заводі, перебуваючи поза підозрою у гарних стосунках з окупаційною владою. Підпільники знали Лягіна за позивним «Форт».

Група Лягіна здійснила ряд значних диверсій, завдавши німецькій армії великих втрат в живій силі та техніці, група добувала та передавала Червоній армії цінну розвідувальну інформацію про ворога.

Виконавцем більшості диверсій «Миколаївського центру» був Олександр Сидорчук. Найбільш масштабною акцією підпільників став вибух на Миколаївському аеродромі, який здійснив Сидорчук. Були підірвані два ангари, знищено 27 літаків, 25 авіамоторів, бензосховище.

Дорослим підпільникам у боротьбі з окупантами допомагали і юні розвідники, найбільш відомими серед яких є Шура Кобер та Віктор Хоменко. З метою отримання даних для миколаївських підпільників Вітя Хоменко влаштувався помічником кухаря у німецьку їдальню, а Шура Кобер збирав інформацію про діяльність окупантів в районі залізничного вокзалу, уважно слідкуючи за їх пересуванням та надходженням техніки.

Німецьким спецслужбам, за допомогою зрадників, вдалося викрити та схопити миколаївських підпільників. Так, завдяки доносу лікаря місцевої лікарні Любченко, було заарештовано і Віктора Лягіна. На допитах під тортурами він не видав інших учасників групи. 17 липня1943 року Віктора Лягіна розстріляли.

За відмінне виконання спеціальних завдань у ворожому тилу і проявлений героїзм та відвагу Віктору Олександ­ровичу Лягіну 5 листопада 1944 року посмертно присвоєно звання Героя Радянського союзу.

Усього протягом 1942–1943 рр. було заарештовано 97 підпільників, з них 46 страчено, у тому числі Віктора Лягіна, Павла Защука, Федора Воробйова, Пилипа Комкова, Василя Соколова. 29 підпільників були відправлені до концтаборів у Німеччину.

Незважаючи на низку недоліків в організації підпільної роботи, «Миколаївський центр» завдав окупантам відчутних втрат. За німецькими оцінками, матеріальні збитки від діяльності підпільників «Миколаївського центру» становили 50 мільйонів марок.

Багатьох підпільників нагороджено орденами та медалями, нажаль – посмертно. На честь деяких з них названо вулиці нашого міста: Бондаренко, Комкова, Лягіна, Защука, Андреєва, Сидорчука. Імена Героїв, що кожного дня ризикуючи життям наближали Перемогу, назавжди залишаться у пам’яті миколаївців.

Героям слава!